Kas vaikui kenkia labiau? Prasta mityba ar emocinės traumos?

Vaikų vystymąsi stipriau pažeidžia ne prasta higiena ar mityba, o emocinės traumos. Emocinės traumos vaikystėje gali stipriai paveikti smegenų vystymąsi ir sukelti įvairiausių sutrikimų, pradedant agresija bei kalbos sutrikimais  ir baigiant depresija bei kitais psichikos sutrikimais. Taip pat gali išsivystyti fizinės ligos, pvz., astma, epilepsija, didelis kraujo spaudimas, diabetas ar imuninės sistemos sutrikimai. Visos šios problemos padidėja, jeigu žmonės patiria įvairaus pobūdžio stresą, pvz., skurdą, smurtą, seksualinę prievartą, skyrybas, ima vartoti svaiginamąsias medžiagas, gauna per mažai teigiamo paskatinimo arba per daug neigiamo. Ši išorinė įtaka patenka į smegenis per regėjimo, uoslės, prisilietimo ir klausos pojūčius. Tėvai turi didžiausią įtaką vaiko smegenų vystymuisi.

Kokiu būdu patirtys veikia smegenis? Streso metu smegenys duoda signalą išsiskirti streso hormonams kortizoliui ir adrenalinui. Šių hormonų paskirtis yra paruošti kūną reakcijai į psichologinį ar fizinį pavojų-bėgti ar kovoti. Tai yra svarbios išgyvenimui reakcijos ir įgūdžiai, kurių turime išmokti. Tačiau kai vaikas nuolatos patiria stresą, net būdamas mamos pilve arba ką tik gimęs, šie hormonai išsiskiria per dažnai. Ilgalaikis stresas sutrikdo vaisiaus raidą ir neigiamai paveikia smegenis.. Dėl šio poveikio gali prasidėti epilepsijos priepuoliai, vaikas gali būti linkęs į depresiją, užuot tam tikromis aplinkybėmis ieškojęs kompromiso, jis gali pasiduoti įsiūčiui.

Tėvų meilė, švelnūs žodžiai ir prisilietimai daro stebuklus, tačiau toks pokytis reikalauja daug laiko. Neuro-grįžtamojo ryšio treniruotės padeda, norint gauti greitesnius rezultatus ir teigiamus cheminius pokyčius smegenyse.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *