Bendrieji simptomai:
- Dažnai jaučiasi pavargę nuo 21:00 ir 22:00 valandos, bet priešinasi eiti į lovą
- Sunku išlipti iš lovos ryte
- Potraukį sūriam, riebiam ir daug baltymų turinčiam maistui, pvz, mėsai ir sūriui
- Moterims padidėję PMS simptomai ir nereguliarus menstruacinis kraujavimas, kraujavimas sustoja (ar beveik sustoja) 4 d., ir atsinaujina 5 ar 6 dieną mėnesinių ciklo metu
- Skausmas viršutinėje nugaros dalyje ar kakle be aiškios priežasties
- Tendencija jaustis geriau atostogaujant ir kai stresas yra mažesnis
- Alergija maistui ir (arba) orų pernešamoms dalelėms
- Sausa ir plona oda
- Hipoglikemija, bet cukraus kiekis kraujyje yra normalus
- Maža kūno temperatūra, nepaisant skydliaukės vaistų
- Širdies plakimas, kai nėra širdies ligų
- Nepaaiškinamas plaukų slinkimas
- Pasikartojantys persileidimai pirmąjį trimestrą
- Žemas kraujo spaudimas, galvos svaigimas ar sukimasis
Pirmoji stadija: Pradinė “Pavojaus” fazė
Šiame etape pasireiškia kūno reakcija į stresorių. Šis stresorius gali būti neišvengiama fizinė grėsmė arba kažkas labai paprasto, kaip darbo pokalbis ar buvimas ligoninėje.
Per pirmąjį reakcijos į stresą etapą, kūnas gali pagaminti daug hormonų, kuriuos jums reikia apdoroti. Jeigu šiame etape atliksite laboratorinius tyrimus, tai jie rodys padidėjusį kiekį :
Adrenalino (epinefrinas) – katecholaminas,neurotransmiteris, šerdinės antinksčių dalies hormonas. Cheminė formulė – C9H13NO3. Adrenalinas – pirokatechino darinys, fiziologiškai labai aktyvus. Jo poveikis organizmui analogiškas simpatinės nervų sistemos sujaudinimui. Stiprina širdies veiklą, didina kraujospūdį ir gliukozės kiekį kraujyje, stimuliuoja medžiagų apykaitą, lėtina žarnyno peristaltiką. Adrenalino susidarymą organizme skatina stiprios emocijos, sunkus fizinis darbas, šaltis. Adrenalino hidrochlorido tirpalu gydomos alerginės ligos, jis leidžiamas ligoniams, ištiktiems kolapso, bronchų astmos priepuolių. Adrenalinas gaminamas iš galvijų antinksčių arba sintetinamas.
Norepinefrino – katecholaminas bei fenetilaminas, kurio cheminė formulė yra C8H11NO3. Antinksčių išskiriamas į kraują kaip hormonas; taip pat kaip neurotransmiteris centrinėje bei simpatinėje nervų sistemose. Tai yra streso hormonas, veikiantis tas žmogaus smegenų sritis, kurios reguliuoja dėmesį bei reakcijas. Noradrenalinas ir adrenalinas (epinefrinas) yra vadinamojo „kovoti arba bėgti“ reflekso pagrindiniai reguliatoriai, tiesiogiai pagreitinantys širdies ritmą, gliukozės išlaisvinimą iš energijos atsargų bei raumenų pasiruošimą veiksmui. Noradrenalinas išskiriamas, kai suvokiant stresinę situaciją, aktyvuojama galvos smegenų kamieno sritis locus caeruleus; aktyvuoti neuronai perduoda signalus į įvairias sritis, įskaitant smegenų žievę, limbinę sistemą, stuburo smegenis.
Kortizolio – antinksčių žievės pluoštinės srities ląstelių iš cholesterolio sintetinamas gliukokortikoidas. Šis hormonas sekretuojamas patiriant stresą, esant žemai gliukozės koncentracijai kraujyje. Kortizolis skatina baltymų katabolizmą (skaidymą) ir aminorūgščių telkimą iš nekepeninių audinių: laisvos aminorūgštys yra panaudojamos gliukoneogenezei (gliukozės formavimui) kepenyse. Jis aktyvina riebalų rūgščių oksidaciją riebaliniame audinyje. Taip organizmas gauna daugiau energijos šaltinių. Kortizolis slopina imunitetą, užkerta kelią medžiagų, kurios organizme sukelia uždegimą, išsiskyrimui. Jis taip pat skatina osteoporozės atsiradimą, slopindamas kaulų formavimąsi. Kortizolis stabdo kolageno, kuris yra svarbus jungiamojo audinio komponentas, ir vitamino D sintezę, kalcio jonų reabsorbciją plonosiose žarnose.
DHEA – Dehidroepiandrosteronas, dar vadinamas androstenolonu, yra endogeninis steroidinis hormonas. Jis yra vienas iš gausiausių cirkuliuojančių steroidų gaminamas antinksčių, lytinių liaukų, ir smegenyse, kur jis veikia kaip medžiagų apykaitos tarpinis hormonas lytinių steroidų androgeno ir estrogeno biosintezėje. Tačiau DHEA taip pat turi įvairias galimas biologines pasekmes, susijusias su daugybe branduolinių ir ląstelių paviršiaus receptorių ir veikia kaip neurosteroidas ir neurotrofinas.
Insulino – (iš lot. insula ‘sala’) – nedidelis (51 aminorūgšties liekana) kasoje gaminamas ir į kraują išskiriamas polipeptidinis hormonas, kurio masė 5808 Da. Jis verčia raumenų ir kepenų ląsteles gaminti glikogeną, o riebalų ląsteles gaminti riebalus. Jo funkcija –gliukozės kiekio kraujyje reguliacija. Gliukozės kiekis kraujyje dažniausiai pakyla suvalgius angliavandenių turinčio maisto. Sutrikus insulino gamybai, gliukozės koncentracija padidėja, dėl ko gali ištikti hiperglikeminė koma, ir net mirtis.
Šiame etape jūs turėsite naudos iš padidėjusio susijaudinimo ir budrumo būklės. Tačiau gali pasireikšti miego sutrikimai ir jūs galite patirti protarpiais nuovargį. Žmonės retai pastebi minėtus simptomus šiame etape, o iš tikrųjų daugelis iš mūsų įeina ir vėl išeina iš šios stadijos daugelį kartų per gyvenimą.
Antroji stadija: Tęsiamas “Pavojaus” etapas
Kai streso reakcija tęsiasi, jūsų kūnas tęsia reagavimą į tai. Antrosios stadijos metu jūsų endokrininė sistema vis dar gana gerai pasirengusi gaminti reikalingus hormonus, bet jūsų DHEA ir kitų lytinių hormonų lygis gali pradėti mažėti. Taip yra todėl, kad lytinių hormonų gamybai reikalingi ištekliai nukreipiami į streso hormonų, pvz., Kortizolio, gamybą.
Šiame etape pradėsite pajusti pernelyg intensyvių antinksčių poveikį. Bendras jausmas yra tas, kad esate “įjungtas, bet pavargęs”, jūs palaikote budrumą, kai to reikia dienos metu, bet tai labai sunku palaikyti vakarais. Daugeliui, jaučiančių antinksčių nuovargį, pradeda vystytis nesveika priklausomybė nuo kavos šiame etape.
Trečioji stadija: “Pasipriešinimo” etapas
Šiame etape jūsų endokrininė sistema ir toliau daugiausia dėmesio skiria streso hormonų gamybai, lytinių hormonų sąskaita. Tai reiškia, kad pradėsite matyti didelį hormonų lygio sumažėjimą, kaip pvz., DHEA ir testosterono, nes hormonų pirmtako medžiaga yra nukreipiama į kortizolio gamybą. Svarbiausias čia yra hormonas, pavadintas pregnenelone, kuri yra pirmtakas ir lytinių hormonų, ir kortizolio. Tai pavadinta “pregnenelone vogimu”.
Šiuo metu asmuo vis dar sugeba veikti, išlaikyti darbą ir tęsti gana normalų gyvenimą. Tačiau jis patiria sumažėjimą daugelio svarbių hormonų kiekių ir tai gali reikšmingai pakeisti jo gyvenimo kokybę. Tipiški simptomai gali būti reguliarus nuovargis, entuziazmo stoka, reguliarios infekcijos ir mažesnis lytinis potraukis. Šis etapas gali tęstis kelis mėnesius ar net metus.
Ketvirtoji stadija: “Perdegimo” etapas
Praėjus tam tikram laikui, organizmas tiesiog neberanda būdų kaip gaminti streso hormonus, o kortizolio lygiai pagaliau pradeda mažėti. Dabar lytinių hormonų ir streso hormonų lygis yra žemas. Neurotransmiterių lygis dažnai taip pat yra mažas. Tai kartais vadinama “perdegimu” (terminu, kurį sukūrė dr. Fredenbergeris), ir tai, kas atsitinka, kai galiausiai palūžtama po užsitęsusio ilgalaikio streso.
Per šią galutinę antinksčių nuovargio stadiją, žmogus gali patirti ypatingą nuovargį, seksualinio potraukio trūkumą, dirglumą, depresiją, nerimą, svorio kritimą, apatiją ir gyvenimo džiaugsmo praradimą. Tiesą sakant, bendras hormoninis nepakankamumas turi svarbių pasekmių beveik kiekvienai kūno daliai. Norint atsigauti po ketvirtosios stadijos antinksčių nuovargio, reikia daug laiko, kantrybės bei, dažniausiai, visiškai pakeisti gyvenimo būdą.
Versta iš : https://adrenalfatiguesolution.com/stages-of-adrenal-fatigue