Kanadoje atliktas tyrimas

Neurogrįžtamasis ryšys treniruoja smegenų bangas, atstato smegenų funkcijas

RICK NAUERT PHD Senior News Editor
Reviewed by John M. Grohol, Psy.D. on October 26, 2012

Kanadoje atliktas tyrimas parodė, kad gerai žinomų žmonių smegenų bangų, kaip alfa dažnio, treniravimas pagerina smegenų tinklą, atsakingą už kognityvinę kontrolę. Treniravimo technika, vadinama neurogrįžtamuoju ryšiu (neurofeedback), yra laikoma daug žadančiu nauju metodu, atkuriančiu smegenų funkciją esant psichikos sutrikimams. Naudojant keletą neuro-vaizdavimo metodų, Vakarų universiteto ir Lawson sveikatos tyrimų instituto tyrėjų grupė jau atskleidė, kad funkciniai pokyčiai pagrindiniame smegenų tinkle pasireiškia tiesiogiai po 30 minučių neinvazinio, nervų sistemos treniruočių seanso. Ši kognityvinės kontrolės tinklo disfunkcija anksčiau buvo siejama su smegenų sutrikimais, įskaitant aktyvumo ir dėmesio sutrikimą, šizofreniją, depresiją ir potrauminio streso sutrikimą.Per neurogrįžtamąjį ryšį, vartotojai išmoksta kontroliuoti savo smegenų veiklą smegenų ir kompiuterio sąsajos pagalba. Paprasčiausiu atveju tai susideda iš kompiuterio, kuris įrašo smegenų bangas per paviršinius jutiklius dedamus ant galvos odos ir žinomas kaip EEG (elektroencefalograma). Sistema gali apdoroti ir tuo pačiu metu atkurti realiu laiku vartotojo smegenų veiklą, rodoma akimirka po akimirkos treniruotės metu kompiuterio ekrane. Šis nustatymas yra žinomas kaip neurogrįžtamojo ryšio vijos, nes smegenų aktyvumo informacija yra nuolat gražinama atgal vartotojui, atspindėdama jų kontrolės lygį. Toks realaus laiko grįžtamasis ryšys leidžia vartotojams atkurti aiškias smegenų būsenas, atitinkančias fiziologiškai normalias sąlygas, tai perspektyvus naujas būdas skatinti smegenų pakyčius be neigiamo poveikio. Tai įmanoma dėl tokios natūralios smegenų savybės kaip neuroplastiškumas, kuris, po nuolatinių treniruočių, įgalina smegenis persitvarkyti ir prisitaikyti atitinkamai pagal savo veiklą.

Nauji duomenys, visų pirma, padeda spręsti seniai šioje srityje keliamą klausimą: ar neurogrįžtamojo ryšio treniruotės iš viso gali sukelti smegenų pakyčius? “Poveikis, kaip mes nustatėme, buvo pakankamai ilgalaikis, kad būtų aptinkamas su funkciniu MRT (magnetinio rezonanso tomografija) dar 30 minučių po neurogrįžtamojo ryšio seanso, tai leido mums glaudžiau palyginti smegenų ir elgesio matavimus”, – sako Tomas Ros, PhD, šio tyrimo vedantysis autorius, šiuo metu dirbantis Ženevos universitete. “Mes džiaugiamės, radę, kad padidėjusi medžiagų apykaitos sankaba pagrindiniame kognityviniame tinkle rodė smegenų bangų pokyčius individualiu lygiu ir tai sukėlė neurogrįžtamasis ryšys. Buvo nustatyta, kad tos pačios priemonės buvo glaudžiai susijusios ir su mažesnėmis proto klajonėmis atliekant dėmesio reikalaujančias užduotis. Neįtikėtina, tai reikštų, kad smegenų funkcijas galima būtų treniruoti didesnio dėmesingumo ir ramybės kryptimi. Kitaip tariant, mūsų atradimai kalba apie išskirtinį funkcinį suaugusio žmogaus smegenų plastiškumą, kurio praeities veikla tik šiek daugiau nei prieš 30 minučių gali pakeisti jo veiklos būklę ateityje. Tai jau buvo užsiminta per meditacijos mokslinius tyrimus, tačiau pasiekėme tiesioginį ir aiškų įrodymą, pasitelkiant smegenų ir kompiuterio sąsaja. ”

Vyresnioji autorė, Western’s Schulich School medicinos ir odontologijos mokyklos psichiatrijos departamento profesorė ir Lawson sveikatos tyrimų instituto mokslininkė Dr. Ruth Lanius priduria: “Lyginant tai, kad nėra reikšmingų išvadų kontrolinėje grupėje, kuri buvo treniruojama melagingo grįžtamojo ryšio, mūsų tyrimo rezultatai vienareikšmiškai patvirtina tiesioginį ir plastišką neurogrįžtamojo ryšio poveikį centriniam pažinimo kontrolės tinklui, o tai duodą pagrindą perspektyviam jo panaudojimui kognityviniams sutrikimams gydyti. Tikimės, kad mūsų pastebėjimai skatins mokslo bendruomenę atlikti daugiau tyrimų, kad pilnai įvertintų EEG neurogrįžtamajį ryšį kaip gyvybingą ir potencialiai revoliucinį smegenų sutrikimų gydymo metodą. Mes labai džiaugiamės šia perspektyva ir numatome daugiau naujų tyrimų šia kryptimi, ypač dėl kognityvinių sutrikimų. Mūsų dabartiniai darbai persikėlė į klinikinę sritį, kad ištirtume ar pacientai su potrauminio streso sutrikimais gali turėti naudos iš šios pažangos. Tyrimas buvo atliktas vadovaujant Dr. R.Lanius ir Dr. Jean Theberge.

Šaltinis: University of Western Ontario, vertė Vilija Pažemeckienė, neurogrįžtamojo ryšio (NGR) sertifikuota trenerė Lietuvoje

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *