Smegenų mankšta

                                

Šiuolaikinis žmogus kasdien patiria daug streso. Nuolat dirbdami, paklysdami reklamos kakofonijoje dažnai pamirštame patys save ir visai nesuteikiame progos sau pailsėti, atgauti jėgas, pravalyti ir atpalaiduoti pagrindinį mūsų variklį – smegenis.  Žmogaus smegenys – labai lankstus, plastiškas, nuolat atsinaujinantis, įvairių „programų“ išmokstantis organas, rašoma Mariaus Jovaišos knygoje „Aistra gyventi sveikai“. Iki automatizmo suformuoti įgūdžiai netgi gali pasislinkti į nugaros smegenis, tada atliekame veiksmus savaime, visiškai nemąstydami, nedalyvaujant galvos smegenims.  Yra žinoma atvejų, kai žmogui buvo pažeistas ir netgi pašalintas vienas smegenų pusrutulis – tada likusios smegenys „persilituoja“ ir išmoksta atlikti daug reikalingų funkcijų. Kaip ir kiti mūsų organai, smegenys pasiduoda lavinimui, netgi jo reikalauja. Kaip nyksta ir silpnėja krūvio negaunantis raumenynas, taip menksta ir smegenys, o į senatvę ima kamuoti degeneraciniai smegenų sutrikimai: demencija, Alzheimerio, Parkinsono ligos. Vadinasi, jei norime būti sveiki ir mėgautis aktyviu gyvenimu iki paskutinio atodūsio, turime rasti būdų, kaip lavinti savo smegenis.

Kas yra neurotreniruotės

Kas tas neuroninis-grįžtamasis ryšys/NGR su NeurOptimal?

Tai mokymosi technologija, kuri įgalina  žmogų pakeisti savo smegenų bangas. Kai informacija apie asmens smegenų bangų charakteristikas tampa prieinama, žmogus pats išmoksta keisti jas. Tai galima pavadinti smegenų mankšta. Bangų dažniai, kuriais mūsų smegenys kibirkščiuoja, įtakoja mūsų mintis, jausmus ir elgesį.

Ar galima numatyti sėkmingą rezultatą?

Negalima tiksliai prognozuoti ar treniravimas bus sėkmingas konkrečiam individui.  Tačiau treniruočių efektyvumą jau galima pastebėti  gana anksti. Šalutiniai poveikiai yra reti ir jeigu tai atsitinka, juos galima greitai pašalinti toliau atliekant NGR treniruotes, nes jos įtakoja smegenų plastiškumą.

Kodėl NGR/Neurofeedback veikia?

Mūsų smegenys yra stebėtinai prisitaikančios arba “plastiškos” ir sugebančios mokytis. Jos gali išmokti pagerinti savo veiklą, kai gauna signalus/ženklus-atsiliepimą/grįžtamąjį ryšį. Visas mokymasis faktiškai priklauso nuo grįžtamojo ryšio, o smegenys yra mūsų kūno dalis, kuri labiausiai linkusi mokytis. Duodant informaciją prieinamą smegenims apie jų veiklą, jos gali pradėti reguliuotis pačios. Kiekviena treniruotė meta iššūkį smegenims atkreipti dėmesį į savo darbą. Kai smegenys daro šį gerą savireguliacijos darbą, žmogus jausis ramesnis, budresnis ir dėmesingesnis.  Palaipsniui smegenys mokosi to, taip kaip ir visų kitų dalykų, ir, po pakankamai treniruočių, paprastai jos ilgam išlaiko tai, kas buvo pasiekta.

Comments are closed.