Yra vienas visų ligų ir negalių šaltinis, dėl kurio sutaria bemaž visi,yra tai, kad beveik visus sveikatos sutrikimus sukelia viena problema-STRESAS.Per pastaruosius 10-15 metų tam pritaria beveik visi .Dabar svarbiausias klausimas “Koks stresas tai sukelia ir kaip galėčiau tai įveikti.”Prieš atsakydami į šį klausimą,turime atsakyti į kitą. Kas gi yra stresas organizme? Kas yra stresas?
Gal gauti paštu tam tikrą sąskaitą? Susibarti su kaimynu? Netikėtai pakrypę reikalai darbe? Rūpesčiai dėl sveikatos? Taip,visa tai gali sukelti stresą.Tačiau esama esminio skirtumo tarp aplinkybių sukeltų sunkumų, kuriuos mes paprastai laikome stresu, ir fiziologinio streso, kuris baigiasi ligomis, negaliomis.Fiziologinis stresas, paprastai tariant, yra pusiausvyros sutrikimas mūsų Centrinės Nervų Sistemos (CNS) veikloje.Jos vekloje didžiausia dalį užima Autonomine nervų sistema (ANS)-skaitoma,kad 99,99 procentų valdo ANS.Ir ji valdo automatiškai,mums nereikia galvoti.Ją sudaro dvi dalys,vėl pusiausvyra.
Parasimpatinė nervų sistema (PNS) atsakinga už augimą,sveikimą ir išsilaikymą.Ji apima daugelį automatinių dalykų.Simpatinė nervų sistema (SNS) naudojama kur kas rečiau, tačiau turi didžiulį vaidmenį sveikatai.SNS mes vadiname “kovok arba bėk” sistema.Ji-kaip pavojaus signalas.Ji skirta gelbėti mūsų gyvybę bet kuriuo momentu.Kai kovojame ar bėgame, vyksta daug dalykų.Visiškai pasikeičia kraujo cirkuliacija.Jis nebeplūsta į skrandį,kad būtų virškinamas maistas.Jis nebeteka į priekinę smegenų žievę,sktindamas atmintį ir kūrybišką mastymą.Jis nebeplūsta į inkstus ir kepenis,kad šalintų toksinus.Dar vienas labai svarbus faktorius – sustabdoma imuninės organizmo apsaugos sistema-nuo virusų mūsų niekas nebesaugo.Didžiausia kraujo dalis dabar keliauja į raumenis,nes reikės kovoti arba bėgti, kad išsaugoti gyvybę.Nors šie pokyčiai turi išgelbėti jūsų gyvybę,ilgai palaikomi nuolatinio streso jie gali pakenkti organams, ypač tiesiogiai paveikdami imuninę sistemą.Tai vyksta organų lygyje.Bet pakalbėkime kas vyksta ląstelių lygyje streso metu ir mūsų ląstelės negauna maistingųjų medžiagų, deguonies, mineralų ir pan., ir nešalina šalutinių produktų bei toksinų.Sustoja viskas išskyrus tai kas būtina išgyvenimui.Dėl to ląstelėje susidaro toksinė aplinka, kuri neleidžia jai augti ir sveikti.Visa problema ir yra ta, kad dažnas iš mūsų bėgame ir kovojame nuolatos.Tokia situacija neišvengiamai veda prie ligos.Liga tai tiesiog silpnos grandinės lūžis,esant spaudimui,kuris vadinamas stresu.Jei stresas truktų trumpai, viskas būtų gerai.
Dar apie televizoriaus žiūrėjimą – tai vienas iš pagrindinių faktorių, keliančių stresą. Mums atrodo, kad grįžus iš darbo geriausiai galime pailsėti prie TV ekrano, bet viskas vyksta atvirkščiai.Siekiame atsipalaidavimo, o viskas vyksta priešingai. Pirma, dėl to, kad beveik visos rodomos laidos turi neigiamą, keliantį stresą, turinį. Nenagrinėsime plačiau kokios laidos, nes 99 procentai jų mums nelabai naudingos.Dar blogiau ,kai mes žiūredami pradedame snudūriuoti ar užsnūstame. Tada visa informacija be kritiškos atrankos suplaukia į smegenis, nes užsimerkus sumažėja smegenų bangų dažnis, net iki hipnotinės būsenos dažnių. Dažnas teisinasi, kad aš snudūriavau prie TV , nieko gerai nemačiau, tai manęs neveikia. Bet viskas atvirkščiai,labai veikė.Taigi, prie dienos metu patirtų stresinių įvykių prisideda vakarinių televizijos laidų siunčiami stresą keliantys pranešimai.
Kaip pagerinti susidariusią situaciją? Reikia sumažinti arba panaikinti neigiamą reakciją į stresą. Tai atlikti sunku, kol reaguojame į įvykius automatine, išmokta būsena. Taigi, tai pakeisti egzistuoja daug būdų. Kiekvienas ras savo, jei ieškos. Dauguma, apie 95 procentus žmonių, nieko neieškos, o tiems kurie nori pasveikti, reikia pradėti į stresorius reaguoti neutraliai, pradėti suprasti kas aplinkui vyksta, skirti laiko NGR ( neuroninio grįžtamojo ryšio) metodo smegenų veiklos harmonizavimo treniruotėms. Tai saugios , be pašalinio poveikio, sveikatingumo treniruotės smegenims ir visai CNS (centrinei nervų sistemai).