Emocijos-nuotaikos-temperamentas-asmenybės bruožai
Daugumos mūsų nelaimei, smegenys gana lengvai leidžia kūnui užimti proto vietą. Regis, patys mažiausi dirgikliai gali sužadinti nevaldomas emocines reakcijas.
Įsivaizduokite tokią situaciją: važiuodami į darbą , kaip įprasta, stabtelite kavinėje ir sužinote, kad jūsų pamėgtos rūšies kava baigėsi. Nusivylęs bambate sau po nosimi, kodėl toks didelis prekybos tinklas negali pasirūpinti, kad niekada nepristigtų šios populiarios rūšies kavos. Pasiekęs darbocietę, nemaloniai nustembate išvydęs jūsų pamėgtoje vietoje stovintį kitą automobilį. Atėjęs prie lifto pastebite, kad jis neveikia.
Galiausiai jums įžengus į kontorą, vienas iš bendradarbių atkreipia dėmesį, kad neatrodote itin linksmai nusiteikęs. Papasakojate visą istoriją ir tas asmuo pareiškia jums užuojautą:
-Esu prastos nuotaikos,- apibendrinate. – Bet tai praeis.
Deja nepraeina.ai yra kuo ilgiau cheminės medžiagos išlieka kūne,tuo
Nuotaika yra cheminių medžiagų nulemptas būties būvis, užsitęsusių emocinių reakcijų pasekmė. Tam tikri jūsų aplinkos veiksniai- šiuo atveju padavėjo nesugebėjimas patenkinti jūsų poreikių ir keli kiti smulkūs nusivilimai- sukelia emocinę reakciją. Išsiskirusios cheminės medžiagos taip greitai neišsisklaido ir kurį laiką išlieka kūne. Tas tarpsnis vadinamas refrakteriniu periodu ( emocinės reakcijos ilgis) . Kuo šis periodas ilgesnis, tuo ilgiau jausite tuos jausmus. Rafrekteriniam periodui užsitęsus kelias valandas ar kelias dienas, žmogaus neapleidžiančius jausmus vadiname nuotaika.
Kas nutinka, kiek ilgėliau užsilikus kokiai nors nuotaikai? Susirinkimo metu dairyydamiesi po patalpą galvojame tik apie tai, koks bjaurus štai ten sėdinčio asmens kaklaraištis ir koks pasidigėtinas viršininko balso tembras.
Šioje stadijoje nuotaika tuo nebepavadinsi. Čia jau galima įžvelgti temperamentą, polinkį reikšti įprastas emocijas tam tikru elgesiu. Temperametras yra emocinė reakcija, kurios refrakterinis periodas užtrunka nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių. Toms emocijoms vyraujant dar ilgiau, polinkis virsta asmenybės bruožu.Tada aplinkiniai nusprendžia, kadesate „pagiežingas“, „piktas“ ar „kritiškas“.
Iš to seką, kad mūsų asmeniniai bruožai dažnai remiasi preities emocijomis. Ne kitaip yra ir su mąstymu, elgsena ir savijauta—praeitis yra viso ko pamatas.Taigi norėdami permainyti savo asmenybę, pirmiausia turime pakeisti įsimintas emocijas. Turime atitrūkti nuo praeities.