Beta. Tikėtina, kad skaitote šį straipsnį kasdieninio būdravimo būsenos, o jūsų smegenys smegenys skleidžia beta bangas. Smegenys apdoroja straipsnyje pateikiamą informaciją ir stengiasi susieti ją su savo tikrove. Skaitydami tikriausiai jaučiate, kaip kūnas remiasi įkėdę, girdite fone skambančią muziką, pakėlę akis matote vaizdus už lango. Visą informaciją apdoroja galvos smegenų žievė. Beta bangų diapazonas nuo 13 iki 50 HZ dažnio.
Alfa. Sakykime, jūs dabar užsimerkiate ir tyčia susitelkiate į savo vidų. Kadangi taip labai sumažinote jutiminės informacijos srautą iš aplinkos, smegenų bangos savaime sulėtėja ir pasiekia alfa bangų diapazoną.. Atsipalaiduojate. Dabar išorinio pasaulio dėmenys mažiau jaudrina jūsų protą, dėmesį vis labiau pasigvelbia vidinis pasaulis. Būdamas tokios būsenos mažiau mąstysite ir analizuosite. Galime tarti, kad jūsų būsena truputi primena meditaciją.
Smegenys kiekvieną dieną pereina į alfa būseną be jūsų pastangų. Jums klausantis kokios nors paskaitos smegenys paprastai veikia žemutiniu – vidutiniu beta rėžimu. Klausotės pranešimo ir analizuojate pateikiamas sampratas. Kai surenkate pakankamai informacijos ar išgirstate jums itin tinkantį dalyką, savaime nustojate klausytis, o smegenys „nuslysta“ į alfa būsena. Taip nutinka dėl to, kad tuo metu informacija įsitvirtina pilkojoje smegenų medžiagoje. Spoksote į erdvę, savo mintimis susidomėje labiau už bet ką kita, visiškai užmiršę išorinį pasaulį. Tokiomis akimirkomis priekakčio žievė įrašineja šią informaciją į jūsų smegenų architektūrą… ir štai galite atsiminti sužinotus dalykus. ( ne į temą, o mokykloje gaudavau mokytojų pastabas „ baik svajoti, žiūrėk į klasę“, tai kaip išmokti?) Alfa diapazonas 8- 13 Hz.
Teta. Suaugusiųjų smegenys šio dažnio bangas skleidžia ribinių būsenų metu, kai žmogus pusiau miega, pusiau būdrauja ( sąmoningasis protas yra budrus, o kūnas miegą). Tai būsena, į kurią hipnoterapijos specialistas įveda pacientą, kad galėtų susilieti su jo pasąmone. Tokiomis akimirkomis mus lengva paveikti, užprogramuoti, nes pasąmonės ir sąmoningojo proto neskiria jokia uždanga. ( nesnūduriuokite prie TV ekranų – pavojinga) Teta diapazonas 4 – 8 Hz.
Delta. Dauguma mūsų šią būseną patiria giliai miegodami. Tuomet mes bemaž nieko nesuvokiame, o kūnas geriausiai pasiilsi ir atsigauna.
Kaip matyti iš šio glausto aprašymo, lėtėjant mūsų smegenų bangoms, nyrame gilyn į vidinį pasąmonės pasaulį. Teisingas ir atvirkščias teiginys – mūsų smegenų dažniui kylant, sąmonė vis labiau krypsta į išorę.
Praktikuojant ir stebint save, šie proto būviai taps jums pažįstami. Kaip ir bet kokiu kitu atveju, kai atkakliai dedate pastangas, netruksite patirti kokios yra visos šios būsenos. Suvokdami, jog įtemtai analizuojate ar mąstote, žinosite, kad tai beta būsena. Taip pat pajusite, kai smegenys ims veikti alfa arba teta režimu, apie tai tai jums praneš atsiradusi vidinė ramybė. Ilgainiui suprasite ar jūsų būsena yra pakankamai gili. Delta diapazonas nuo 0,5 iki 4 hz.
Gama. Tai aukšiausias užregistruotas smegenų bangų dažnis pavadintas gama bangomis- nuo 40 iki 100 hercų. Gama būsena paprastai siejama su pakiliomis proto būsenomis, kaip antai, laimė, atjauta ir padidėjęs sąmoningumas, kuris dažniausiai teigiamai veikia įsiminimo vyksmą. Tai aukštesniosios sąmonės lygmuo, kurį žmonės paprastai apibūdina kaip „transcendentines ar kulminacines“ patirtis.
( tokius dažnius patiria ir tenisininkas, stengdamasis atmušti stiprų priešininko siūstą kamuoliuką, taip pat ir žmogus šizofrenijos priepuolių metu…)